استخر ذخیره آب

image_pdfimage_print

      استخر ذخیره آب کشاورزی برای ذخیره حقابه چاه، قنات، چشمه یا رودخانه، ذخیره آب بارندگی و برف در فصول پاییز و زمستان و مصرف آن در فصل آبیاری، ذخیره حقابه برای انجام آبیاری تحت فشار (بارانی یا قطره‌ای) و یا بهره‌برداری چند منظوره برای پرورش ماهی، پرندگان آبزی و نیز کشاورزی استفاده می‌گردد. یکی از پوشش‌های عایق پلیمری جدید که روز به روز نیز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و از مزایای بسیاری برخوردار است، ورق ژئوممبران می‌باشد. از ورق ژئوممبران برای پوشش انواع استخرهای خاکی و یا حتی سیمانی ذخیره آب کشاورزی، استخر دامداری و مرغداری و یا استخر پرورش ماهی استفاده می‌شود. از مزایای ورق ژئوممبران برای استخر آب می‌توان موارد زیر را بر شمرد:

  • کاهش هزینه اجرای استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای سنگی، آجری و یا سیمانی
  • کاهش زمان پوشش‌دهی استخر با ورق ژئوممبران نسبت به استخرهای سیمانی و …
  • نفوذ ناپذیری و عایق‌بندی بسیار بالای ورق ژئوممبران (تقریباً نفوذ ناپذیر)
  • مقاومت بسیار بالای ورق ژئوممبران در برابر عوامل محیطی (مانند نور آفتاب، گرمای شدید هوا، یخ زدگی و …) و عوامل بیولوژیکی (خزه و جلبک)

در بین عوام، به استخرهای کشاورزی ژئوممبران، گاهی استخر پلی اتیلن، استخر لاستیکی و یا استخر پلاستیکی هم گفته می شود.

 علاوه بر استخر کشاورزی، احداث انواع کانال انتقال آب و کانال پرورش ماهی با استفاده از ورق های ژئوممبران، از دیگر کاربردهای این محصول می باشد. در صورت رعایت استانداردها در این روش،  کانالها بدون هیچگونه نشت آب، دارای عمری بالغ بر 70 سال خواهند بود.

استخر کشاورزی با ظرفیت 70 هزار متر مکعب

استخر کشاورزی با ظرفیت 70 هزار متر مکعب

استان گیلان- کانال انتقال آب و پرورش ماهی

استان گیلان- کانال انتقال آب و پرورش ماهی